Slavnostní odpoledne – odhalení pamětní desky, výstava „školákem ve válečných letech“

Slavnostní odpoledne v sobotu 9.6.2018 mělo jako hlavní program odhalení pamětní desky legionáře Františka Kočárníka. Nastoupil jako dobrovolník do 1. světové války a po čtyřech letech bojů na západní frontě obětoval svůj život za svobodu vznikajícího Československa ve věku 24 let. Deska byla již v Hlízově umístěna na budovu školy v roce 1936. V době 2. světové války byla odstraněna a ztratila se, více se o celém projektu dozvíte zde, na samostatných stránkách.

Po úvodní přednášce v rámci „Víkendu otevřených zahrad“ následovalo ve 14 hodin odhalení desky. Předsedkyně spolku Jitka Šimková představila zakládající členy spolku Pavla Raka a Ladu Lisou, kteří se na akci spolu s ní největší měrou podíleli a poté radní Středočeského kraje Martin Herman pronesl projev a společně se sochařkou MgA. Vlastou Samohrdovou provedl samotný akt odhaleni desky.

Následovalo vystoupení Učitelského smíšeného pěveckého sboru Tyl, který svým hudebním vystoupením umocnil slavnostní chvíle stejně tak jako projev Jiřího Charfreitaga, zástupce šesti přítomných členů Československé obce legionářské.

Přítomným hostům se představili i tři potomci Kočárníkovy rodiny, kteří pocházejí z Hlízova. Jsou to vnuci sestry Fr. Kočárníka a jejího manžela.

Následovalo poděkování finančním patronům celé akce: Fond hejtmanky Středočeského kraje, Nadační fond Legie 100, firma SV Metal, ZOS Kačina, firma Rajchman a syn, Jan Dlabal a Ing. Jiří Vrba. 

Pěvecký sbor zakončil své vystoupení státní hymnou.

Putovní výstava Školákem ve válečných letech a album unikátních fotografií tematicky doplnily slavnostní odpoledne spojené s odhalením pamětní desky a pietní vzpomínkou na Fr. Kočárníka.

Fotografie z odhalení pamětní desky legionáře Fr. Kočárníka, výsledek nejdůležitějšího projektu, který Hlízovský unikátní spolek zrealizoval za dobu svého čtyřletého působení, si můžete prohlédnout v galerii. Na začátku galerie jsou fotografie z přípravných prací a montáže desky. Děkujeme všem, kdo nám pomáhají.

One thought on “Slavnostní odpoledne – odhalení pamětní desky, výstava „školákem ve válečných letech“”

Comments are closed.