Louka mezi Hlízovem a Starým Kolínem hostila Festival ptactva

V neděli 6. října 2019 probíhal na louce mezi Mladým Hlízovem a Starým Kolínem odchyt ptáků určený veřejnosti. Návštěvníky provázela kroužkovatelka Kateřina Sosnovcová, doktorandka Přírodovědecké fakulty UK Praha a zároveň členka Kroužkovací stanice Národního muzea v Praze, za vydatné propagační pomoci Jitky Šimkové a asistence amatérského ornitologa Aleše Prágra. Kateřina ukazovala, jak probíhá odchyt a kroužkování ptáků. Veřejnost tak získala a také využila jedinečnou příležitost vidět různé druhy ptáků takřka na dlani a dozvědět se více o jejich životě, prostředí, ve kterém se vyskytují a u migrujících druhů i o místě jejich zimoviště. Z odchycených druhů jsme sledovali červenku obecnou, střízlíka obecného, pěvušku modrou, kosa černého, budníčka menšího, brhlíka lesního či sýkoru koňadru. Očekávaný ledňáček říční se do připravených sítí nezachytil, ale o raritu návštěvníci nepřišli. Kateřina jim představila nejmenšího z odchycených ptáků a současně i jednoho z našich nejmenších pěvců králíčka ohnivého, který se vyznačuje nápadným zbarvením. Zatímco se návštěvníci kochali odchycenými ptáky, Aleš Prágr pozoroval oblohu a za dopoledne tak napočítal 12 500 protahujících holubů hřivnáčů, 700 špačků a přes 100 sojek. Na louce pak pozorní návštěvníci mohli zahlédnout například konipasa horského, který se vyskytuje v blízkosti toků. Slyšet byl i krkavec velký, žluna zelená a tři druhy strakapoudů – strakapoud velký, prostřední a malý. Festival ptactva probíhá po celé Evropě a je oslavou migrace ptáků, kteří se v těchto dnech výrazně přesouvají směrem na svá zimoviště.

Program přilákal téměř šedesát zájemců, především rodiny s dětmi. Někteří návštěvníci se na louce zdrželi celé dopoledne. Ochutnat mohli  jablka a jablečný mošt z letošní sklizně v Mladém Hlízově. Kromě toho si každý, kdo projevil zájem, domů odnesl i propagační materiály, které poskytla Česká společnost ornitologická. Fotografie pořídili Alena Prausová a Jiří Šimek.

O tomto projektu České společnosti ornitologické se více dozvíte zde.

Detailní fotogalerii jednotlivých druhů odchycených ptáků najdete na webu Hlízovského unikátního spolku zde.

Další informace o životě ptáků v zemědělské krajině se dozvíte od Kateřiny Sosnovcové na přednášce v Městské knihovně v Kutné Hoře v úterý 22. října v 17 hodin, kam jste srdečně zváni.

One thought on “Louka mezi Hlízovem a Starým Kolínem hostila Festival ptactva”

Comments are closed.