1. ročník Jarního putování se sv. Jakubem

je úspěšně za námi a sešlo se 128 účastníků!!!

DĚKUJEME VŠEM, KTEŘÍ PŘIŠLI, a dovolujeme si předložit malé shrnutí.

Vznik pochodu/cyklovýletu Jarní putování se sv. Jakubem

Založení nové tradice pochodu/cyklovýletu poblíž Kutné Hory okolím Kaňkovských vrchů je nápadem Jitky Šimkové a jejího manžela na podzim roku 2015 při jejich několikáté účasti na pochodu Okolo Bohdanče. Kontrolními místy na každé trase jsou otevřené venkovské kostely, které si mohou účastníci prohlédnout a dozví se tam informace o historii. Podobné pojetí má i pochod/cyklovýlet Ze Zbraslavic nejen do Zruče. Obě uvedené akce pořádá pan Mojmír Ježek již řadu let a lákají stále více účastníků.

Od pana Mojmíra Ježka jsme jako organizátoři získali cenné rady, které nám usnadnily vyřízení administrativních povinností spojených s organizací připravovaného Jarního putování se sv. Jakubem i značením jednotlivých tras. Autorem tras je Jiří Šimek, kromě značení v terénu připravil popis cest včetně zajímavostí o průchozích místech.

Na 1. ročníku byly hodnoceny spokojenými účastníky jako „unikátní“ aktivity řady neziskových organizací v kontrolních místech jednotlivých tras. Spolky si připravily ještě program navíc mimo prohlídku kostelů a kaplí. Krajina v Polabí je poměrně fádní, a tak tento handicap měla vynahradit setkání s lidmi, kteří se ve svých obcích věnují práci pro všechny věkové kategorie. Podle příznivých reakcí všech poutníků v cíli jsme viděli, že se podařilo prozářit celý den pozitivní náladou turistů i organizátorů. 

Proč jsme putovali se sv. Jakubem? Sv. Jakub je patronem Hlízovského unikátního spolku. Ochránce poutníků jsme si zvolili proto, že se v rámci svých aktivit vydáváme na pomyslnou i skutečnou cestu, ať už životem, do historie nebo obcí a jejím okolím. Poblíž Hlízova je zasvěcen již od 12. století sv. Jakubovi kostel, od něhož nastupovali poutníci na cestu přes Prahu až do Santiaga de Compostelly. Chtěli bychom povědomí veřejnosti o Svatojakubské cestě zvýšit i ve středních Čechách. S touto myšlenkou byla celá akce založena a bude v příštím roce dále rozvíjena obměnou a rozšířením délky tras. Koncepci spolupráce s dalšími spolky, stejně jako přátelský charakter pochodu, spojený s poznáváním zajímavých míst i lidí, chceme i na základě Vašich ohlasů samozřejmě zachovat.

A kdo se všechno podílel na 1. ročníku Jarního putování okolím Kaňkovských vrchů?

Hlízovský unikátní spolek

Ing. Jiří Šimek

Kaňkovské sedlo, z.s.
Libenický okrašlovací spolek
Spolek Malíňačky
Starokolínský okrašlovací spolek

Mgr. Lubomír Krátký z Grunty

Římskokatolická farnost Kutná Hora – Sedlec
Římskokatolická farnost Kutná Hora – arciděkanství Kutná Hora

Římskokatolická farnost Kolín
Českobratrská církev evangelická v Kolíně

Děkujeme: 

 • Všem výše uvedeným, kteří připravili program a zajistili zpřístupnění objektů.

 • Účastníkům pochodu, kteří se sjeli do Hlízova z různých koutů České republiky.

 • Všem, kteří nám zaslali pozitivní ohlasy. Jsou pro nás hnacím motorem.

 • Obci Hlízov za bezplatné zapůjčení kaple a prostor předsálí kulturního domu, kde byl umístěn start i cíl.

 • Pohostinství Hlízov za otevření restaurace i mimo běžnou provozní dobu.

 • Zvláštní poděkování patří panu Mojmíru Ježkovi za cenné rady, morální podporu, propagaci akce i účast na 1. ročníku Jarního putování se sv. Jakubem a fotografie z cesty.

Fotogalerie na Zoneramě, nebo přímo zde:

5 thoughts on “1. ročník Jarního putování se sv. Jakubem”

 1. Vážení akteři pochodu,
  posílám pochvalu za úžasný zážitek.Všichni jste to zvládli na jedničku.
  Počasí super,milá a přátelská atmosféra,trasy plné překvapení,super výstava fotek.

  Zdravím a těším se na příští pochod.
  Dáděnka

  1. Zdravím Hlízovský unikátní spolek
   Chtěla bych Vám poděkovat za hezký zážitek. Trasa byla vzorně připravená, počasí krásně vyšlo a program s prohlídkou kostelů byla též zajímavý. Ocenila jsem velmi i to, že jste mysleli na toaletu na Kaňku a dokonce jsme dostali jako bonus jablíčko. I pejskům se trasa líbila a příští rok půjdeme určitě znovu.

   Moc zdravím Marika

 2. Milí organizátoři sobotního pochodu,
  děkujeme vám za parádně strávenou sobotu! Některé z kostelů, ač kousek od domova, jsme navštívili poprvé, a že stojí za to. Všechna stanoviště byla pro nás něčím zajímavá, a akce celkově se nám moc líbila. Ještě jednou díky a těšíme se za rok znovu!
  S pozdravem
  Lacmanovi

Comments are closed.