Vítání ptačího zpěvu 2022

V sobotu 23. dubna jsme na louce s křížkem uspořádali již třetí jarní ukázku odchytu ptáků. Odchyt vedla Kateřina Sosnovcová s asistencí ornitologa a zoologa Libora Prause. S přípravou odchytu pomáhali i Jitka a Jiří Šimkovi a pan Červený, který na louku přijel se svým obytným vojenským vozem a nabídl tak možnost zázemí.

Odchycených jedinců tentokráte bylo poskrovnu, konkrétně osm. Většina se chytila v ranních hodinách, v době, kdy byla i největší návštěvnost. Ať už byli návštěvníci poučeni z předchozích let nebo se to tak sešlo, každý, kdo přišel včas, jistě nelitoval. K vidění byly  tradiční jarní druhy ptáků odchycené i v předchozích ročnících, jako je pěnice černohlavá a budníček menší. Chytili se i pěvuška modrá, drozd zpěvný a opozdilcům mohl udělat radost sameček sýkory koňadry. Největší kuriozitou byl odchyt krutihlava obecného.

Krutihlav je nenápadný a málo známý druh patřící mezi šplhavce, je tedy blízce příbuzný se strakapoudy nebo datlem. Jako jediný ze skupiny našich šplhavců navíc u nás nepřezimuje a odlétá do Afriky. Na jaře se pak vrací a to byl i případ našeho odchyceného krutihlava, který se zrovna vracel zpátky na hnízdiště.

Počasí na setkání bylo příjemné, svítilo sluníčko a lehce pofukoval vítr. Ptáci se kolem sítí slétávali, ale pro jejich odchyt počasí příznivé nebylo. Návštěvníci si tak mohli zpříjemnit čas výrobou ozdob z drátků a korálků s Ladou Lisou. Někteří využili prostor k prozkoumávání okolí a někteří aktivně kontrolovali sítě, což ptákům také vyhovovalo.

Závěrem snad jen podotknout, že prostředí kolem Klejnárky se proměňuje a my s ním. Věřím, že tato proměna nebude neustále jen nepříznivá pro život, a to jak nás lidí, tak krajiny, ale začne se skutečně proměňovat v radostnější a plnohodnotnější prostředí. Ale záleží, co kdo skutečně chce. Poslední údržbu břehu řeky Klejnárky firmou Povodí Labe zařaďte sami.

Autorkou článku je Mgr. Kateřina Sosnovcová.

One thought on “Vítání ptačího zpěvu 2022”

Comments are closed.