15. března 2017 byla v budově Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze slavnostně zahájena výstava, ve které 15 týmů žáků, studentů a učitelů z České republiky představuje osudy škol v době okupace. Prohlédnout si ji můžete v ulici M.D. Rettigové až do 8. května.
Jitka Šimková a Jakub Skýva představili na jednom z panelů obecnou školu v Hlízově v době 2. světové války. Využili prameny z Pamětní knihy Hlízova, rozhovor s pamětnicí událostí paní Doubravovou a fotografie, které daroval spolku pan Veselský.
Projekt Školákem ve válečných letech vyhlásily v roce 2015 Památník Terezín, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského, Institut Terezínské iniciativy a Národní institut pro další vzdělávání. Realizován mohl být i díky grantu získaného od mezinárodní organizace International Coalition of Sites of Conscience se sídlem v USA.
Odbornou poradkyní našeho týmu byla Mgr. Marie Smutná, lektorka Institutu Terezínské iniciativy.
Pražskou vernisáž zahájili koordinátor celého projektu Mgr. Špringl, vedoucí Lektorského centra Památníku Terezín, proděkan Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy prof. Vít Vlnas a další zástupci výše uvedených organizací.
Výstava asi 30 panelů škol z celé České republiky bude putovní. V Hlízově a v Kutné Hoře si ji budete moci také prohlédnout.